Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa

Konferencja techniczna – Nowoczesne instalacje w ochronie życia i mienia – projektowanie i eksploatacja – relacja

Konferencja techniczna „Nowoczesne instalacje w ochronie życia i mienia – projektowanie i eksploatacja” – relacja.

Materiały do pobrania

W dniu 26 kwietnia 2022 r. w Poznaniu, podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa SAWO oraz Międzynarodowych Targów Zabezpieczeń SECUREX, Oddział Wielkopolski Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa wraz z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu zorganizował kolejną konferencję techniczną, tym razem pt. Nowoczesne instalacje w ochronie życia i mienia – projektowanie i eksploatacja”.

W konferencji, która odbywała się w pawilonie wystawienniczym targów SAWO, wzięło udział 180 uczestników: komendantów miejskich i powiatowych PSP, funkcjonariuszy pionu kontrolno-rozpoznawczego Państwowej Straży Pożarnej, rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, specjalistów ochrony przeciwpożarowej, projektantów i wykonawców. Wysłuchali oni ciekawych referatów na temat najnowszych zmian w dziedzinie technicznych zabezpieczeń przeciwpożarowych, które zaprezentowali doskonali specjaliści, w tym autorzy wytycznych i standardów.

Po powitaniu uczestników i gości przez Prezesa Zarządu Oddziału Wielkopolskiego SITP – Lecha Janiaka, głos zabrał Dyrektor Targów SAWO – Marcin Gorynia. Obrady prowadził kol. Robert Klonowski.

Wysłuchano następujących referatów:

1. „Zmiany w wytycznych VdS-CEA 4001 – Instalacje tryskaczowe – projektowanie i instalowanie” – które przedstawił Tomasz Afeltowicz-Schultz – Prezes Zarządu VdS Schadenverhütung Sp. z o.o.
  2. „Znowelizowane Wytyczne projektowania instalacji sygnalizacji pożarowej SITP WP-02:2021” – omówił je współautor Mariusz Sobecki – rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, członek prezydium Zarządu Głównego SITP, Przewodniczący Komisji Standardów i Wytycznych Projektowania Zabezpieczeń Przeciwpożarowych SITP. Uczestnikom konferencji przekazano informację o Trzecim Ogólnopolskim Seminarium Szkoleniowym Online z zakresu wytycznych, którego organizatorem jest Zarząd Główny SITP a odbędzie się ono w dn.18 i 20 maja 2022 r.
  3. „Projektowanie i instalowanie dźwiękowych systemów ostrzegawczych w oparciu o Wytyczne CNBOP-PIB W-0004:2021 / SITP WP-04:2021” – dr inż. Tomasz Popielarczyk – współautor wytycznych z Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego – Państwowego Instytutu Badawczego
  4. „Mgła hybrydowa czy mgła dwufazowa? Co zmienia wdrożenie NFPA 770” – dr inż. Paweł Wolny z Politechniki Łódzkiej Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska
  5. „Pierwszy na rynku przeciwpożarowy wyłącznik prądu (PWP) z certyfikatem CNBOP. Konfigurowanie instalacji przeciwpożarowych oraz wymagania w zakresie konserwacji” – omówił Wacław Kozubal – rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, członek SITP i jednocześnie Prezes Zarządu CERBEX Sp. z o.o.
  6. Użytkowe cechy systemu sygnalizacji pożarowej na przykładzie rozwiązań ZETTLER – przedstawił Krzysztof Wiech -z firmy Johnson Controls.

Uczestnicy konferencji mogli zakupić najnowsze wytyczne SITP a także wydany przez SITP “PORADNIK EKSPERTA. Weryfikacja dokumentów wprowadzających wyrób budowlany do obrotu. Bezpieczeństwo pożarowe”, który krótko przedstawił jeden ze współautorów dr inż. Zenon Małkowski.

Po konferencji jej uczestnicy mieli możliwość obserwacji pokazów ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej oraz zwiedzania wystaw targowych. Oprócz targów SAWO i SECUREX, równolegle odbywały się także targi INSTLACJE, GREENPOWER oraz EXPOPOWER.

Konferencję wsparły firmy: JOHNSON CONTROLS, MERAWEX i CERBEX.

Zdjęcia autorstwa: Krzysztofa Klupś, Łukasza Rutkowskiego, Sławomira Zdenka oraz ze strony https://www.targisawo.pl/